Lokal numer:

image

Lokal numer:

image

Aktualności

Patron, który latał balonem

Patron, który latał balonem

22 listopada 2016

Kim był pułkownik Hynek i dlaczego jego wyboru na patrona nowej ulicy nie można uznać za przypadkowy? Wystarczy zagłębić się, choćby delikatnie, w jego imponującą ale i dramatyczną, niestety, biografię.

Pułkownik Hynek (urodzony 1 grudnia 1897 roku w Krakowie) był przede wszystkim oficerem Wojska Polskiego i żołnierzem Legionów Polskich. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej i właśnie w czasie wojny został pojmany przez Niemców, a następnie osadzony i torturowany na Pawiaku oraz w innych obozach koncentracyjnych. Żył do 1958 roku, gdy zginął tragicznie w miejscowości Szatarpy.

Jaki jednak jest jego związek z powstającym w Dywitach Osiedlem Sterowców? Ano taki, że płk Hynek był dwukrotnym zwycięzcą prestiżowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta (w Stanach Zjednoczonych i w Polsce) oraz kilkukrotnie plasował się blisko podium. Ustanawiał także rekordy w długości lotu i osiąganych odległościach. W okresie dwudziestolecia międzywojennego urzeczywistniał tym samym marzenia Polaków o lataniu i osiąganiu ogromnych sukcesów. Propagowaniem sportu balonowego zajmował się nawet po wojnie.

Czy można zatem wyobrazić sobie lepszego patrona dla nowo powstającego osiedla, zlokalizowanego w pobliżu dawnej bazy sterowców i balonów wojskowych? Przypomnijmy bowiem, że to właśnie w Dywitach, w okresie I wojny światowej, powstała olbrzymia hala sterowców wojskowych, z której po rozebraniu i przewiezieniu zbudowano aż dwie podobne hale w niemieckim Darmstadt.

Już w styczniu na ogromnej polanie tuż za granicami Olsztyna zostaną natomiast oddane do użytku pierwsze budynki nowo powstającego Osiedla Sterowców (nazwa oczywiście nie jest dziełem przypadku). W sumie, w dwóch budynkach, przygotowano 72 mieszkania. Wszystkie z pięknie wykończonymi balkonami oraz dostępem do naturalnej i zagospodarowanej zieleni, a także placów zabaw i parkingów. Dostępne mieszkania mają 43 do 59 metrów kwadratowych.